TOYOTA Yaris 3 Doors 1.0 16V VVT-i 5MT FWD (68 HP)
2003–2005
67
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 90Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3609mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2370mm |
| Kerb Weight | 845kg |
| Boot Capacity | 204L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80Tr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |