TOYOTA Yaris 3 Doors 1.0L VVT-i 5MT FWD (69 HP)
2011–2014
68
bhp
Power
15.3
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
58.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 94Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.3s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.9mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3899mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 950kg |
| Boot Capacity | 264L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 10.0 In |
| Rear Brakes | Drums 7.87 In. |