TOYOTA Yaris 3 Doors 1.33L Dual VVT-i 6MT (100 HP)
2008–2011
99
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1329cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3785mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2459mm |
| Kerb Weight | 1980kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |