TOYOTA Yaris 3 Doors 1.4 D-4D 5MT FWD (75 HP)
2003–2005
74
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3609mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2370mm |
| Kerb Weight | 895kg |
| Boot Capacity | 204L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |