TOYOTA Yaris 3 Doors 1.4L D-4D 6MT FWD (90 HP)
2011–2014
89
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
72.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1329cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 72.4mpg |
| Combined | 3.2L/100km |
| Urban | 4L/100km |
| Extra-Urban | 2.9L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3899mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1035kg |
| Boot Capacity | 264L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 10.0 In |
| Rear Brakes | Drums 7.87 In. |