TOYOTA Yaris 5 Doors 1.0L VVT-i 5MT (69 HP)
2008–2011
68
bhp
Power
15.7
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 93Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.7s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3785mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2459mm |
| Kerb Weight | 960kg |
| Boot Capacity | 263L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |