TOYOTA Yaris 5 Doors 1.33L Dual VVT-i 5MT FWD (99 HP)
2011–2014
98
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1329cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 4L |
Dimensions & Weight
| Length | 3899mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1005kg |
| Boot Capacity | 264L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 10.0 In |
| Rear Brakes | Drums 7.87 In. |