TOYOTA Yaris 5 Doors 1.3L Dual VVT-i CVT FWD (99 HP)
2014–2017
98
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1329cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3950mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1105kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P175/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |