TOYOTA Yaris 5 Doors 1.3L VVT-i 5MT (87 HP)
2006–2008
86
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1296cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 86bhp |
| Power | 64kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3749mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 985kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |