TOYOTA Yaris 5 Doors 1.4L D-4D 5MT (90 HP)
2006–2008
89
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3749mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1030kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |