TOYOTA Yaris 5 Doors 1.5L 4AT FWD (109 HP)
2017–2019
108
bhp
Power
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.2kW |
| Torque | 141Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3945mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |