TOYOTA Yaris 5 Doors 1.5L VVT-i 5MT FWD (106 HP)
2014–2017
106
bhp
Power
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 79kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3950mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P175/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |