TOYOTA Yaris 5 Doors 1.5L VVT-i ECVT FWD (99 HP)
2014–2017
74
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
78.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 111Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 78.4mpg |
| Combined | 3L/100km |
| Urban | 3.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.3L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 3950mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P175/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |