TOYOTA Yaris 5 Doors 1.8L VVT-i 5MT (133 HP)
2008–2011
131
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 131bhp |
| Power | 97.8kW |
| Torque | 173Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3785mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2459mm |
| Kerb Weight | 1095kg |
| Boot Capacity | 263L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |