TOYOTA Yaris GRMN 1.8L 6MT (212 HP)
2017–2020
209
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 209bhp |
| Power | 155.9kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3945mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1135kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |