TOYOTA Yaris Hatchback (US) 1.5L 6AT (106 HP)
2019–
105
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4105mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1087kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |