TOYOTA Yaris Hatchback 1.2L CVT FWD (86 HP)
2013–
84
bhp
Power
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4115mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1040kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |