TOYOTA Yaris Verso 1.4 D4-D 5MT FWD (75 HP)
1999–2003
74
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3858mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1045kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |