TVR 280i/ 350i Convertible 280i V6 5MT RWD (160 HP)
1983–1987
158
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4013mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1207mm |
| Wheelbase | 2408mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |