TVR 280i/ 350i Convertible 350i V8 5MT RWD (200 HP)
1983–1987
197
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
153
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3532cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 246km/h |
| Top Speed | 153mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4013mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1207mm |
| Wheelbase | 2408mm |
| Kerb Weight | 1163kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |