TVR Cerbera 4.0L Speed Six 5MT FWD (350 HP)
1996–2000
346
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
170
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 346bhp |
| Power | 258kW |
| Torque | 448Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 274km/h |
| Top Speed | 170mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1219mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 Zr 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |