TVR Cerbera 4.2L SPeed Eight 5MT (360 HP)
2000–2004
355
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
180
mph
Top Speed
14.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4185cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 355bhp |
| Power | 265kW |
| Torque | 435Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 290km/h |
| Top Speed | 180mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.7mpg |
| Combined | 16L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 12L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1219mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 Zr16 || 245/45 Zr 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |