TVR Cerbera 4.5L Red Rose 5MT (440 HP)
2000–2004
434
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
193
mph
Top Speed
14.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4475cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 434bhp |
| Power | 324kW |
| Torque | 545Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 311km/h |
| Top Speed | 193mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.7mpg |
| Combined | 16L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 12L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1219mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Kerb Weight | 1190kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 || 255/35 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |