TVR Chimaera 4.0L 400 V8 5MT (243 HP)
1992–2001
240
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3950cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 240bhp |
| Power | 178.7kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4016mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1214mm |
| Wheelbase | 2286mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 Zr15 // 245/45 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |