TVR Chimaera 430 V8 5MT (284 HP)
1992–2001
280
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
158
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4250cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 280bhp |
| Power | 208.9kW |
| Torque | 414Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 254km/h |
| Top Speed | 158mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
| Urban | 19L/100km |
| Extra-Urban | 11L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4016mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1214mm |
| Wheelbase | 2286mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 Zr15 - 245/45 Zr16 (Front/Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |