TVR Griffith 4.3L V8 5MT RWD (280 HP)
1992–2002
276
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
159
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4280cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 414Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 256km/h |
| Top Speed | 159mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 3891mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1204mm |
| Wheelbase | 2286mm |
| Kerb Weight | 1040kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 Zr15 // 245/45 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |