TVR Griffith 5.0 V8 6MT
2017–
4
s
0–100 km/h
200
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4951cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 322km/h |
| Top Speed | 200mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4313mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1240mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr19 || 275/30 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |