TVR Griffith 5.0L V8 5MT RWD (326 HP)
1992–2002
322
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
161
mph
Top Speed
15.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4997cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 322bhp |
| Power | 239.8kW |
| Torque | 434Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 259km/h |
| Top Speed | 161mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.2mpg |
| Combined | 15.5L/100km |
| Urban | 19L/100km |
| Extra-Urban | 12L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 3891mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1204mm |
| Wheelbase | 2286mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 Zr15 // 245/45 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |