TVR Sagaris 4
2004–2006
380
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 380bhp |
| Power | 283kW |
| Torque | 473Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 295km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4056mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1176mm |
| Wheelbase | 2362mm |
| Kerb Weight | 1078kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |