TVR T350 T 3.6
2002–2006
345
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
175
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3605cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 345bhp |
| Power | 257kW |
| Torque | 391Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 282km/h |
| Top Speed | 175mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3975mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1204mm |
| Wheelbase | 2362mm |
| Kerb Weight | 1187kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/35 Zr18 (Front) - 235/40 Zr18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |