TVR T350 T 3.6 S
2002–2006
370
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
186
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3605cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 370bhp |
| Power | 276kW |
| Torque | 396Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4234mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1194mm |
| Wheelbase | 2362mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/35 Zr18 (Front) - 235/40 Zr18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |