TVR Tuscan R/T 440R/ T 400R/Typhon 4.0L 5MT (400 HP)
2000–2006
394
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
195
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 394bhp |
| Power | 294kW |
| Torque | 451Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 314km/h |
| Top Speed | 195mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4366mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1209mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Kerb Weight | 1045kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/35 Zr18 (Front) - 235/40 Zr18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |