TVR Tuscan R/T 440R/ T 400R/Typhon 4.2L 6MT (440 HP)
2000–2006
434
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
198
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4200cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 434bhp |
| Power | 324kW |
| Torque | 475Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 319km/h |
| Top Speed | 198mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4366mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1209mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Kerb Weight | 1045kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr18 (Front) - 255/40 Zr18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |