TVR Tuscan S 4
2005–2006
394
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
195
mph
Top Speed
13.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 394bhp |
| Power | 294kW |
| Torque | 451Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 314km/h |
| Top Speed | 195mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.4mpg |
| Combined | 17.6L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 15L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4234mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1199mm |
| Wheelbase | 2362mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/35 Zr18 (Front) - 235/40 Zr18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |