TVR Tuscan S 4.0L 5MT (394 HP)
2001–2005
389
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 389bhp |
| Power | 290kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4234mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1199mm |
| Wheelbase | 2362mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr18 (Front) - 245/40 Zr18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |