TVR Tuscan 3.6L 5MT (350 HP)
2001–2005
345
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
175
mph
Top Speed
14.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3605cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 345bhp |
| Power | 257kW |
| Torque | 389Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 282km/h |
| Top Speed | 175mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.3mpg |
| Combined | 16.4L/100km |
| Urban | 19L/100km |
| Extra-Urban | 14L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4234mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1199mm |
| Wheelbase | 2362mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front 225/50 Zr16 - Rear 255/55 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |