VAUXHALL Agila 1.0L 12V 5MT FWD (58 HP)
2000–2007
59
bhp
Power
17
s
0–100 km/h
88
mph
Top Speed
36.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17s |
| Top Speed | 142km/h |
| Top Speed | 88mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.7mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3536mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 945kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |