VAUXHALL Agila 1.2L ecoFLEX 4AT (94 HP)
2008–2015
93
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 93bhp |
| Power | 69kW |
| Torque | 114Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3739mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 2360mm |
| Wheelbase | 2362mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 227L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |