VAUXHALL Antara 3.2L V6 24V 5MT AWD (227 HP)
2007–2010
224
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3195cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 224bhp |
| Power | 167kW |
| Torque | 297Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
| Urban | 16.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1745kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |