VAUXHALL Corsa 3 doors 1.0i 5MT (60 HP)
2001–2006
59
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3838mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Kerb Weight | 982kg |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |