VAUXHALL Corsa 3 doors 1.2L 5MT FWD (80 HP)
2006–2014
79
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
40.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1229cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.5mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3998mm |
| Width | 1712mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 944kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |