VAUXHALL Corsa 3 doors 1.4i 4AT (90 HP)
2001–2006
89
bhp
Power
14.8
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
47.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.8s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47.9mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3998mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Kerb Weight | 1174kg |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |