VAUXHALL Corsa 3 doors 1.4L 5MT FWD (120 HP)
2006–2014
118
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3998mm |
| Width | 1712mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1088kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |