VAUXHALL Corsa 3 doors 1.4L ecoFlex 6AT FWD (90 HP)
2014–
89
bhp
Power
13.9
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.9s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |