VAUXHALL Corsa 3 doors 1.4L ecoFlex 6MT FWD (75 HP)
2014–
74
bhp
Power
15.5
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.5s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |