VAUXHALL Corsa 3 doors 1.4L Turbo 6MT FWD (100 HP)
2014–
99
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |