VAUXHALL Corsa 3 doors 1.7L CDTi 6MT FWD (125 HP)
2006–2014
123
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1686cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3998mm |
| Width | 1712mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1099kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |