VAUXHALL Corsa 3 doors 1.8i 5MT (125 HP)
2001–2006
123
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3838mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Kerb Weight | 1042kg |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |