VAUXHALL Corsa 5 Doors 1.2L 8AT FWD (100 HP)
2019–
99
bhp
Power
119
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drum |