VAUXHALL Corsa 5 Doors 1.3L CDTi 5MT FWD (70 HP)
2001–2006
68
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3838mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Kerb Weight | 1054kg |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |